loading
Saman Evim teknik

teknik

Saman Evim dış duvar panelleri 35 cm kalınlığında üretilir. İki tarafından sıvanarak bu kalınlık 40 cm'e ulaşır. Yapılacak mimari çizimlerde bu ölçüler dikkate alınmalıdır. Standart bir duvar panelei 100x35x265 cm ebatında olmakla beraber projeye göre değişiklik gösterebilir.

Beyaz çimento harcı su yalıtımı sağlayan katkı ile birlikte karıştırılarak uygulanır(Hidrolik kireç sıva). Öncesin de duvarlara rabiz teli çekilir; Bu uygulama sıvanın sonrasında çatlamaması için gerelidir. Saman duvarların nefes alınabilrliğini kaybetmemesi için zaten beyaz olan sıvası kireç badana ile tamamlanır. Dışardan bakıldığında bir betonarme ev gibi görünür, sadece dış duvar kalınlıkları 40 cm iç duvar kalınlıkları ise 8 cm dir.

Geniş ve hafif olması kerpiç ve taş ev sistemlerinden öne çıkan başlıca özelliğidir. Nefes alma kabiliyeti yüksek, klimatik bir yalıtım sağlamaktadır. Kullanılan çoklu ahşap iskeleti sayesinde, en şiddetli depremler de bile yıkılmaz. Üzerine uygulanan sıvası sayesinde ahşap konstrüksiyon, nem dengesini koruduğu için yüzlerce yıl sağlamlığını korur.


Saman yapılar için düzenlenen yönetmelik için aşağıda ki resmi tıklayın.


teknik